Article

i3, i5, i7 - czyli jaki procesor Intel wybrać?

Chcesz kupić komputer ale nie wiesz jak dobrać właściwe parametry? Czytasz opis techniczny sprzętu, lecz seria, numery i symbole niewiele Ci mówią? Czy na pewno potrzebujesz najnowszej generacji procesora? Dzisiaj poruszymy ważny z punktu widzenia klienta temat, jakim jest porównanie wydajności procesorów z rodziny Intel Core: i3, i5 oraz i7

Czy wiesz, jakiego sprzętu potrzebujesz?
Nie ukrywajmy - jesteśmy przyzwyczajeni do rosnących cyferek. Im wyżej tym lepiej, prawda? Widać to już nawet w sklepowej hierarchii słodkich napojów gazowanych lub wacików - wiadomo, że droższe będzie dumnie zajmować wyższe miejsca niż wcale nie gorsze, tańsze. Ale czy podobnie jest z modelem samochodu, laptopa czy procesora? Producenci sprzętu lubią zachęcać użytkowników do myślenia, że im wyższa numeracja, tym lepsze osiągi. Jednak czy tak jest naprawdę? Nowe serie są droższe od swoich poprzedników i wydają nam się z samego tylko założenia lepsze i chętniej wybierane lecz niewielu wie, że sama seria procesora niewiele mówi o modelu komputera, który może być stworzony zarówno na użytek domowy jak i biurowy czy specjalistyczny. W praktyce wygląda to tak, że biurowy komputer z serii i3 może mieć lepsze osiągi niż domowy z serii i5. Jak więc dokonywać wyborów? Należy zwracać uwagę przede wszystkim na parametry. Zdanie “patrzcie na model, a nie na serię” właściwie mogłoby zamknąć nasz dzisiejszy wpis, lecz postanowiliśmy przedstawić poniżej małe porównanie trzech wiodących serii Intel Core i wyjaśnić, dlaczego czasami młodszy model nie jest wcale gorszy od starczego.
Intel Core i3, i5 oraz i7
Główna różnica pomiędzy procesorami wynika z ilości rdzeni. Procesory i3 głównie występują w wersjach dwurdzeniowych, wyjątek stanowią układy z rodziny Coffee Lake, które są czterordzeniowe. Intel Core i5 są wyposażone w dwa, cztery, a nawet sześć fizycznych procesorów, natomiast i7 potrafią być niezwykle zróżnicowane od najmniejszych po takie, korzystające z 10 rdzeni.
Oznaczenia techniczne
Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie samym rdzeniem komputer żyje. Choć to bardzo ważna część, warto zwrócić uwagę również na inne oznaczenia. Wiemy, że może się to wydawać trudne przez natłok cyfr, liczb i symboli. Ale jak je czytać? Weźmy przykładowo komputer i5-3470. Pierwsza cyferka oznacza zawsze generację procesora i tutaj faktycznie już liczy się fakt, że im nowsza generacja, tym procesor będzie wydajniejszy. 2 cyferka z kolei, określa numer serii pod kątem wydajności, a cyfra trzecia wydajność konkretnego modelu. Patrząc na potencjalny sprzęt, warto więc zwrócić uwagę na wysokość kolejnych cyfr, bo mogą dużo nam powiedzieć o samym sprzęcie. Oprócz Cyferek bardzo często w oznaczeniach poszczególnych modeli znajdziemy również litery. Co oznaczają? S - niskie zużycie energii T – bardzo niskie zużycie energii U - ultra niski pobór energii Q – wielordzeniowość, XM/HQ – extra wydajność M – pełna mobilność.
A więc którą serię Intel Core wybrać?
Jeżeli jesteś zawodowym informatykiem, programistą, grafikiem to oczywiście dobrze jest zdecydować się na sprzęt o wyższych parametrach i serię i7 oraz wysokie parametry techniczne. Jeżeli jednak chcesz skorzystać z komputera do sprawdzenia poczty lub rolowania tablicy na FB i nie masz wyśrubowanych potrzeb użytkowych, nie ma sensu przepłacać! Lepiej wybrać skromniejsze parametry i zatrzymać kilka stów w kieszeni. Potwierdzone info. Do domowego użytku, przeglądania internetu czy oglądania YouTube procesor i3 w zupełności wystarczy!
(źródło: at-outlet.pl)