Monitoring - trochę podstawowych wiadomości

Dom jest dla większości z nas ostoją spokoju i bezpieczeństwa. Nie są to jednak wartości dane raz na zawsze, dlatego należy zadbać o ich zapewnienie zanim będzie zbyt późno. Wiele osób decyduje się na monitoring domu dopiero po zdarzeniu zagrażającemu mieniu i życiu rodziny, tj. po włamaniu czy kradzieży. A przecież to system monitoringu – nawet bardzo prosty – pozwoli w większości przypadków zapobiec takim zdarzeniom. System monitoringu to nie jest moda, to jest konieczność.
System monitoringu wideo z funkcją nagrywania i streamingu - to jedno z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku i zarazem bardzo atrakcyjne kosztowo. Jednak decydując się na taki system należy pamiętać o tym, że tylko profesjonalnie przygotowany odniesie swój skutek. Najczęstszym błędem popełnianym podczas instalowania kamer jest to, że jest ich zbyt mało, lub to, że nie mają awaryjnego zasilania. Co z tego, że kamery poprawnie pracują gdy są zasilane w momencie, gdy złodzieje odetną prąd od Twojego domu czy mieszkania? Taki system powinien mieć również swoje oddzielne zasilanie na wypadek takich sytuacji. Gdy system jest poprawnie zbudowany to ze statystyk wynika, że jest najskuteczniejszy.
Gdy złodziej odetnie prąd i zauważy, że kamery nadal rejestrują obraz, zazwyczaj po prostu rezygnuje z włamania. Gdy się na nie zdecyduje, to łatwo jest go odnaleźć, bo posiadamy zapis całej sytuacji. Tak samo w trakcie włamania możemy obserwować co się dzieje i na bieżąco informować policję lub firmę ochroniarską.
Kilka słów na temat kamer, monitoringu, technologii …
W związku z dynamicznym rozwojem branży monitoringu wizyjnego, na dzień dzisiejszy dysponujemy kilkoma technologiami w których budujemy instalacje:
- analogowe:
- cyfrowe:
- hybrydowe:
> systemy analogowe – najstarsza i najtańsza technologia, wykorzystująca do przesyłu wizji z kamer kabel koncentryczny, zapewniająca uzyskanie obrazu w standardzie D1 720×480
> 960H – pozwalające uzyskać rozdzielczość 960×582 (budowa systemu identyczna z wersja analogową tradycyjną)
> HD-CVI – pozwalające uzyskać rozdzielczość FUL HD 1920×1080, teoretyczny zasięg transmisji obrazu po kablu koncentrycznym – 500m (budowa systemu identyczna z wersją analogową tradycyjną)
> HD-SDI -cyfrowa transmisja nieskompresowanego obrazu z kamery FUL HD 1920×1080 25 klatek/sek. po kablu koncentrycznym na odległość max. 200m, wymaga kabla koncentrycznego dobrej jakości o przepustowości 1,5Gbit/sek. (stosunkowo tanie kamery lecz bardzo drogie rejestratory)
> IP – wymaga stosowania kabla „skrętki”, pozwala na transmisję obrazu, dźwięku (w obydwie strony od i do kamery) oraz sterowania i zasilania w jednym przewodzie, system buduje się na zasadzie sieci komputerowej z odpowiednio dobranymi pod względem przepustowości urządzeniami aktywnymi.
> systemy będące połączeniem np. technologii analogowej i technologi IP.
Podejmując decyzję o wyborze technologii budowy monitoringu należy wziąć pod uwagę:
- rozdzielczość uzyskanego obrazu
- ilość instalowanych urządzeń
- rozległość obszaru na którym instalowane będą kamery
- możliwości dalszej rozbudowy
- warunków pogodowych i oświetleniowych w jakich będą pracować kamery
- ilości punktów zdalnej obserwacji obrazu
- budżetu
W systemach związanych z zabezpieczeniem, każdy instalator i użytkownik musi mieć świadomość, iż urządzenia o zbyt słabych parametrach, w stosunku do powierzonych im zadań, mogą w przyszłości nie spełniać oczekiwań i potrzeb użytkownika, skutkować awaryjnością i nie przynosić planowanych efektów rejestracji obrazu. Cały system jest tak dobry i skuteczny jak jego najsłabszy element. Systemy monitoringu w zastosowaniach dotyczących zabezpieczenia określa norma EN 50132-7. Ze względu na ich odpowiedzialność ważne jest stosowanie sprawdzonych algorytmów wykonywania tych instalacji, które są rygorystycznie przestrzegane przez naszą firmę.
- Blog
- Zaloguj się aby dodać komentarz.