Wpis w blogu

Optymalizacja pracy dysku SSD

OPTYMALIZACJA PRACY DYSKU SSD

W związku z coraz większą popularnością dysków SSD związaną z dużo wyższą prędkością działania komputerów – pragnę przedstawić kilka dodatkowych porad, które jeszcze bardziej przyspieszą działanie komputera zapewniając jednocześnie dłuższą żywotność dysku SSD. Część z rzeczy opisanych w poniższym poradniku może na Twoim komputerze być już skonfigurowana wcześniej, na ustawienie innych może być potrzebna chwila czasu.

1.Włączenie funkcji TRIM w Windows 7
Funkcja TRIM jest obecna w praktycznie wszystkich dyskach SSD, jest ona bardzo potrzebna do prawidłowej pracy dysku SSD. Zarządza ona odpowiednim zapisem danych w poszczególnych komórkach dysku.
• Aby sprawdzić, czy funkcja TRIM jest uruchomiona w naszym komputerze musimy uruchomić Wiersz polecenia jako administrator. W którym wpisujemy:
fsutil behavior query disabledeletenotify
jeśli w odpowiedzi dostaniemy komunikat:
DisableDeleteNotify = 0 oznacza to, że funkcja TRIM jest uruchomiona

2.Wyłączenie indeksowania zawartości plików
Dysk SSD jest tak szybki w porównaniu do dysku talerzowego, że nie ma potrzeby stosowania Indeksowania Windows, które to przyspiesza wyszukiwanie potrzebnych informacji. W celu wyłączenia należy wejść w Mój Komputer, prawym klawiszem myszy w dysk SSD i wybrać jego właściwości. W zakładce ogólne odznaczamy „Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami”


3.Wyłączenie defragmentacji.
Nie wychodzimy z właściwości dysku z poprzedniego punktu. Zmieniamy zakładkę na „Narzędzia”, w Defragmentacji wybieramy „Defragmentuj”. Wybieramy odpowiedni dysk z listy i klikamy „Konfiguruj Harmonogram”, gdzie odznaczamy opcję „Uruchom zgodnie z harmonogramem”


Defragmentacja powoduje szybsze zużywanie się dysku SSD.

4.Wyłączenie opróżniania bufora zapisu
Dysk SSD nie potrzebujesz pamięci podręcznej CACHE, więc wyłączając tę funkcję poprawimy wydajność naszego komputera.
Aby wyłączyć buforowanie klikamy Komputer prawym klawiszem myszy, wybieramy Właściwości, a następnie Menadżer urządzeń. Tutaj odszukujemy Stacje dysków i z listy klikamy dwukrotnie dysk SSD. Przechodzimy do zakładki Zasady i zaznaczamy „Wyłącz opróżnianie bufora zapisu na tym urządzeniu”


5.Konfiguracja przeglądarki Firefox
Aby zmniejszyć zużycie dysku SSD można w przeglądarce Firefox wyłączyć pamięć podręczną.
W tym celu musimy otworzyć opcje programy, następnie przejść do trzeciej zakładki, którą jest Prywatność i bezpieczeństwo. W części zatytułowanej Treści w pamięci podręcznej zaznaczamy „Używaj ręcznego zarządzania pamięcią podręczną” wpisujemy ograniczenie do 0 MB.

6.Optymalizacja związana z wyłączeniem się komputera
Opisane w tym punkcie informacje wymagają pracy z bardzo delikatnym narzędziem, jakim jest Edytor rejestru, uruchamiamy go poprzez wpisanie w pasku start „Regedit.exe”. Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności

Wyłączenie czyszczenia pliku wymiany podczas zamykania systemu, dzięki czemu system szybciej zostanie zamknięty. Znajdujemy klucz: HKEY_LOCAL_MACHINE\\SYSTEM\\
CurrentControlSet\\Control\\SessionManager\\MemoryManagement
zmieniamy wartość ClearPageFileAtShutdown na 0

Optymalizacja zużycia pamięci RAM. Znajdujemy klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\\SYSTEM\\
CurrentControlSet\\Control\\SessionManager\\MemoryManagement
zmieniamy wartość LargeSystemCache na 0*w przypadku częstego wyłączania i włączania tej samej aplikacji możemy LargeSystemCache ustawić na 1 co przyspieszy jej uruchomienie

Krótsze oczekiwanie na zamknięcie aplikacji działającej w tle.
Znajdujemy klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\\SYSTEM\\CurrentControlSet\\Control
Zmieniamy wartość WaitToKillServiceTimeout z 12000 na 1000

7.Zmiana zasady działania dysku SSD w trybie uśpienia (w komputerze tylko dysk SSD)
Wchodzimy do Panelu sterowania, przechodzimy dalej do Sprzęt i dźwięk i wybieramy
Opcje zasilania następnie zmieniamy ustawienia planów, z których korzystamy poprzez przejście do: Zmień ustawienia planu, następnie Zmień zaawansowane ustawienia zasilania, rozwijamy Drzewo Dysk twardy, Wyłącz dyski twarde po. W tym miejscu zmieniamy wartości na 0, co skutkuje zmianą na „Nigdy”

8.Poprawienie działania systemu na partycji NTFS
W większości przypadków nie są potrzebne dodatkowe nazwy plików w systemie MS-DOS, dlatego też najlepiej jest je wyłączyć. Możeszmy tego dokonać poprzez edycję jednego z kluczy rejestru. W celu zmiany uruchamiamy Edytor rejestru, uruchamiamy go poprzez wpisanie w pasku start „Regedit.exe”, przechodzimy do klucza:
HKEY_LOCAL_MACHINE\\SYSTEM\\ CurrentControlSet\\Control\\FileSystem
• Zmieniamy wartość NtfsDisable8dot3NameCreation na 1
• Zmieniamy wartość NtfsMemoryUsage na 2

Po ponownym restarcie komputera zmiany zaczną działać.
Poradnik ten ma na celu ulepszyć pracę na komputerze z dyskiem SSD, niektóre funkcje przedstawione w tym poradniku przede wszystkim tyczą się systemu Windows 7, dlatego też przykładowo:
W systemie Windows 10 została dodana funkcja Optymalizacji a nie defragmentacji dysku SSD.
Jest to funkcja, która pozytywnie wpływa na dysk i nie ma potrzeby wyłączania funkcji Defragmentacji dysku pod tym systemem operacyjnym


(źródło: ZIKOM Computer Outlet)