Wpis w blogu

Przyspieszanie internetu

Sprawdź obecną prędkość

Zacznijmy od podstaw. Odwiedź stronę Speedtest.net i sprawdź, jaką prędkość ma twoja domowa sieć. Będzie ona przeważnie mniejsza, niż ta, którą zapowiadał operator. Z pewnością nie będzie większa. Jeśli jednak bardzo odbiega od normy (czyli powinieneś mieć 30 Mb/s a masz 5 Mb/s), to koniecznie skontaktuj się ze swoim dostawcą internetu. Może błąd jest po jego stronie.

Router

Zacznijmy od czegoś prostego, czyli od ustawienia routera. Wbrew pozorom jego umiejscowienie nie jest bez znaczenia. Wręcz przeciwnie - najlepiej postawić go na wysokiej półce. Większość z nas raczej nie mieszka w loftach, więc sygnał z routera może być zakłócany przez ściany mieszkania. Jeśli twój router ma anteny, rozstaw je pod odpowiednimi kątami. Sygnał powinien w ten sposób swobodnie docierać do różnych zakamarków mieszkania.

Aktualizuj oprogramowanie

Zainstaluj najnowsze łatki windowsowe i pobierz najnowsze sterowniki do karty sieciowej. Sprawdź, czy router nie ma aktualizacji firmware'u. Jeśli tak - zainstaluj ją. Często nawet tak małe rzeczy mogą sprawić, że sieć będzie lepiej działać.

Rozważ zakup nowego routera

Jeśli router ma już swoje lata, to warto zainwestować w nowy. Nawet, jeśli stary router sprawuje się jeszcze całkiem nieźle, to nowy może sprawić, że internet - mówiąc najprościej - będzie szybciej działać. A to dlatego, że nowe routery oferują większą szybkość i "wiedzą", któremu urządzeniu podłączonemu do sieci nadać większą prędkość.

Wiele urządzeń

Na jakość sieci w domu wpływa też liczba urządzeń, które są do niej podłączone. Takie czasy, że smartfon, laptop i telewizor są podłączone do sieci. A jeśli masz jeszcze do tego konsolę, czytnik książek albo jeszcze inne urządzenia, to router może być dość mocno obciążony. Oczywiście, nie sugerujemy pozbywania się sprzętów podłączonych do sieci. Ale jeśli masz ich dużo, to jest to kolejny argument za tym, żeby rozważyć zakup nowego routera.

Tags: 
internet
jak przyspieszyć internet