Wpis w blogu

Przyspieszanie działania komputerów

PRZYSPIESZANIE DZIAŁANIA – PORADY
Twój Windows XP, Windows Vista czy Windows 7 może pracować znacznie szybciej i wydajniej. Kluczem do sukcesu i przyspieszenia Windows jest wykonanie kilku prostych czynności. Usuń niepotrzebne oprogramowanie, wyłącz zbędne funkcje, usługi i procesy, uporządkuj autostart...Przedstawimy pięć sprawdzonych metod na zwiększenie szybkości dowolnego systemu Windows.
1. Odinstaluj niepotrzebne aplikacje
Optymalizację systemu Windows warto rozpocząć od oczyszczenia zawartości twardych dysków ze zbędnych plików, a także usunięcia nieużywanych aplikacji. Świetnym narzędziem do przeprowadzenia tej operacji jest ??? - darmowy program, który usuwa z dysku zbędne pliki wygenerowane przez instalatory czy przeglądarki, a także umożliwia łatwe odinstalowanie nieużywanych aplikacji. Zawiera ponadto skuteczny mechanizm usuwania błędów oraz niepotrzebnych kluczy z rejestru.
Dobra rada! Chcąc zachować maksymalną wydajność systemu, od czasu do czasu opróżniaj folder C:\Windows\Temp. Rób to zaraz po wczytaniu systemu Windows lub wręcz w trybie awaryjnym, aby upewnić się, że pozbędziesz się wszystkich nieużywanych plików.
2. Uporządkuj autostart i usługi
Gdy zainstalujesz w pececie żądane oprogramowanie, powinieneś sprawdzić, czy w tle nie działają zbędne aplikacje, które mogą spowalniać cały system. Takie narzędzia mogą uruchamiać się automatycznie wraz z Windows, aby umożliwiać szybsze wczytywanie stosownych programów. Problem polega na tym, że są nieustannie na chodzie niezależnie od tego, czy ich aplikacja macierzysta jest ci potrzebna, czy nie.
2a. Autostart W Windows 7 i w Viście kliknij menu Start i wpisz msconfig w polu wyszukiwania programów i plików. W Narzędziu konfiguracji systemu przeskocz na kartę Uruchamianie. Sprawdź, czy w kolumnie Polecenie figurują aplikacje, które nie powinny uruchamiać się samodzielnie wraz z systemem.
2b. Usługi Oprócz tego, Twój system mogą spowalniać zbędne usługi. Kliknij Start i wpisz polecenie services.msc. Na ekranie pojawi się menedżer usług, w którym możesz pogubić się jeszcze bardziej niż we wspomnianym powyżej Narzędziu konfigurowania systemu.
Chcąc dowiedzieć się, które usługi warto wyłączyć, a które pozostawić włączone, przejrzyj wyczerpującą listę Black Viper pod adresem internetowym go.pcworld.pl/2d3a8. Znajdziesz tu listę usług wszystkich edycji Windows 7 wraz z informacją, których ustawienia warto zmienić. Dysponując tą radą, wystarczy kliknąć dwukrotnie daną usługę. Skoncentruj uwagę na polu listy Typ uruchomienia. Ustawiając Automatyczny, Ręczny lub Wyłączony - zgodnie z zaleceniami powyższej listy - możesz sterować uruchamianiem się usług.
3. Wyłącz zbędne procesy
Process Explorer pomoże Ci ustalić, które procesy niepotrzebnie obciążają system
Wszystko, co działa, oprócz systemu, pochłania pamięć RAM i moc obliczeniową, sprawiając, że Windows pracuje wolniej. Za pomocą programu Process Explorer (składnik pakietu Sysinternals Suite, dostępny pod adresem go.pcworld.pl/b39b6) ustalisz, które procesy są aktywne i jakie mają znaczenie.
Process Explorer wyświetla procesy w widoku drzewa, sortując według ich zależności względem siebie. Kolor tła podaje typ procesu. Wpisy oznaczone na różowo to usługi, niebieskie to zwykłe procesy, brązowe - zaplanowane zadania, a fioletowe - spakowane pliki obrazów. Posprawdzaj poszczególne procesy na liście na podstawie ich nazwy (kolumna Name), opisu (kolumna Description) i ścieżki (kolumna Path). Ustal, czy któreś z nich można zaklasyfikować jako zbyteczne. Pozbędziesz się ich na czas bieżącej sesji, zaznaczając je i naciskając klawisz [Del].
Niepotrzebne procesy łatwo wyłączyć narzędziem autorstwa Microsoftu. Autoruns wchodzi w skład pakietu Sysinternals Suite (patrz wyżej). Za jego pomocą znajdziesz na pewno wszystkie automatyczne uruchomienia i możesz usunąć niepotrzebne. Po przywołaniu narzędzia przejdź na kartę Everything, która zawiera listę automatycznych uruchomień. Obok zwyczajnych aplikacji ujrzysz tu także zaplanowane zadania, sterowniki, usługi itd. Aby usunąć niepotrzebny wpis, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Delete.
4. Usuń złośliwy kod
Często zaniedbywane bezpieczeństwo systemu operacyjnego może mieć negatywny wpływ na szybkość funkcjonowania i stabilność komputera. Warto zadbać o to, by pozbyć się wirusów, trojanów i innego rodzaju szkodliwego kodu.
Aby wyeliminować zagrożenia czyhające w systemie użytkownika, należy zainstalować kompleksowy pakiet bezpieczeństwa. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, takich jak Norton Internet Security czy ESET Smart Security. Podczas instalacji koniecznie trzeba umożliwić aplikacji wstępne przeskanowanie systemu, a jeśli instalator nie oferuje takich funkcji, warto skorzystać z internetowych skanerów antywirusowych (np. polski serwis tego typu dostępny jest pod adresem skaner.mks.com.pl).
Po zainstalowaniu pakietu bezpieczeństwa i przeskanowaniu dysków, komputer powinien być wolny od wirusów oraz koni trojańskich. Jednak na komputerze użytkownika prawdopodobnie nadal funkcjonują szkodniki do zbierania informacji o właścicielu komputera, które także zmniejszają wydajność PC. Najlepiej w tym przypadku skorzystać z darmowej aplikacji AdAware firmy Lavasoft, która w kilka minut usunie z dysku użytkownika znany producentowi złośliwy kod.
5. Wyłącz fajerwerki graficzne
Windows (nawet edycja XP) jest naszpikowany efektami, które pochłaniają cenne zasoby systemowe, nie dając użytkownikowi żadnych korzyści. Gdy wyłączysz choćby niektóre z nich, system będzie mógł wykorzystać odzyskane zasoby na inne potrzeby, np. uruchamianych przez ciebie aplikacji.
W Windows XP otwórz Panel sterowania, przywołaj aplet System, po czym przeskocz na kartę Zaawansowane. Kliknij przycisk Ustawienia w rubryce Wydajność i zaznacz opcję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności. W ten sposób wyłączysz efekty wizualne takie jak np. cienie pod menu, uwalniając Windows ze zbędnego balastu.

Tags: 
komputery
przyspieszanie działania

Komentarze

Obrazek użytkownika admin

Integer nec vehicula augue. Vivamus rhoncus egestas libero. Donec vel erat eu risus pharetra tristique ut a turpis. Sed ut viverra ligula, ac ultricies justo. Mauris congue turpis eu nisi vestibulum, sit amet elementum tellus blandit. Aliquam fermentum ultrices ante. Donec ante libero, varius metus.

Obrazek użytkownika admin

Praesent et luctus nisi. Sed eget urna nisl. Maecenas est velit, lacinia quis tincidunt nec; varius rhoncus nibh. Aenean dictum, tellus in convallis lacinia; lacus neque congue sapien, nec fringilla purus neque eu massa. Sed convallis est ut ullamcorper ultricies. Quisque accumsan est arcu, nec sed.