Members

Używane komputery na gwarancji

LAPTOPY NA GWARANCJI

Twój wybór komputera to ważna decyzja. Czytając ten materiał dowiesz się więcej na co zwrócić uwagę kupując komputer.

Laptop czy stacjonarny? Duży dysk twardy? Ile pamięci i jaki monitor? Z WiFi czy bez? Wybór komputera może nastręczyć wiele problemów. Warto się dobrze zastanowić za co warto dopłacić, a za co nie należy przepłacać. Nadmiar funkcji i gadżetów mogą sprawić, że kupimy drogi komputer ponad nasze potrzeby. Przesadna oszczędność to z kolei ryzyko, że nie będzie spełniał naszych oczekiwań zwłaszcza, że to zakup na kilka lat. Dlatego przed wszystkim Twój komputer musi być dopasowany do zadań jakie wykonujesz. Czym kierować się w wyborze rodzaju komputera przenośnego, aby służył nam przez długi czas?

Porty USB i czytniki kart a wybór laptopa
Mało kto przy zakupie laptopa zwraca uwagę na rozmieszczenie i ilość portów USB. Z czasem, często okazuje się, że jest ich za mało i nie odpowiadają potrzebom użytkownika. Podpięcie pamięci flash, myszy, zewnętrznej klawiatury, modemu - to wszystko wymaga oddzielnych portów, najlepiej w wersji 3.0. Warto sprawdzić przed zakupem, czy jest ich tyle, ile potrzeba oraz jak są rozmieszone. Może się okazać, że wtyczki urządzeń zewnętrznych są za szerokie i pomimo, że dla każdej jest port to nie ma miejsca aby wszystkie były podłączone obok siebie na raz. Jeżeli używamy monitora zewnętrznego lub łączymy się z internetem mobilnym przydadzą nam się: wyjście HDMI, D-Sub, port RJ-45, wewnętrzny modem 3G oraz gniazdo na kartę SIM.

Dysk, RAM i procesor a wybór laptopa
Wydajność laptopa jest w największym stopniu zależna od parametrów trzech podzespołów: dysku, RAMu oraz procesora. Przy wyborze tego ostatniego, warto zainwestować trochę większą kwotę w jeden z modeli Intela: i3, i5, lub i7. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać tańszy odpowiednik wśród Celeronów lub energooszczędnych Atomów. Mimo to, po dłuższym czasie możemy dojść do wniosku, że nie są odpowiednio szybkie.

Optymalną ilością pamięci RAM są 4 GB, ale już przy zastosowaniach graficznych zaleca się minimum 8GB. RAM można także dokupić dodatkowo - jednak warto to uwzględnić już podczas zakupu komputera i dowiedzieć się, jaka jest maksymalna ilość RAM, o którą można go rozbudować.

Mając na uwadze jakość i komfort przetwarzania danych, warto przyjrzeć się także dwóm rodzajom dysków: HDD (tańsze) i SSD (droższe). W przypadku SSD, dopłacamy za szybkość działania oraz odporność na wstrząsy. Podczas podróży, przypadkowych upadków komputera, dane pozostaną bardziej bezpieczne niż w przypadku laptopa z HDD. Pojemność dysku to sprawa indywidualna, jednak jeżeli planujemy przechowywać zdjęcia - lepiej dopłacić nieco więcej i kupić bardziej pojemny dysk. Alternatywnie, można uzupełnić komputer o dysk zewnętrzny do archiwizowania plików.
Wybór laptopa - matryca i jakość obudowy

Częstym problemem jest jakość obudowy laptopa. Pęknięcia obudowy, które pojawiają się w wyniku codziennego użytkowania lub awarie zawiasów przy upadku to niestety częste problemy. Można ich uniknąć zwracając już na samym początku uwagę na budowę komputera. Włókna węglowe, aluminium - to jedne z lepszych materiałów. Taki laptop będzie bardziej trwały niż ten wykonany z plastiku. Jeżeli pracujemy w podróży lub zdarza się nam mieć kubek kawy na biurku - na rynku dostępne są modele ze specjalnie wyprofilowaną klawiaturą, która jest odporna na zalanie. Jeśli z kolei pracjemy blisko okna lub w warunkach dużego nasłonecznienia, najlepszym wyborem będzie komputer z matrycą o dużym kącie widzenia. W ten sposób podwyższymy komfort pracy i zadbamy o swój wzrok.

Planując zakup laptopa, warto porównać oferty różnych sklepów (internetowych i stacjonarnych), okres gwarancji oraz możliwości dokupienia rozszerzonego pakietu gwarancyjnego. Pamiętajmy, że komputer to nie tylko kolejny gadżet, ale przede wszystkim narzędzie pracy. Jeżeli będzie nam się na nim dobrze pracowało, oszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu i unikniemy uciążliwych problemów technicznych.