Pozostałe usługi

Pozostałe usługi - hosting

HOSTING
Hosting to udostępnienie miejsca na pracującym bez przerwy, podłączonym do Internetu komputerze (zwanym serwerem). Aby strona internetowa mogła działać, musi obsługiwać ją serwer. Jeśli ten komputer nie działa poprawnie, strona WWW będzie niedostępna. Z tego względu należy wybierać ofertę hostingową ze szczególną uwagą.
Czym różnią się parametry ofert hostingowych?
W zależności od stopnia skomplikowania Twojej strony WWW, będziesz musiał wybrać hosting, który obsługuje odpowiednie technologie. Wymagania w tym względzie są w dzisiejszych czasach dosyć standardowe - wystarczy zwrócić uwagę, czy oferta zawiera technologie PHP i MySQL. Dla pewności zapytaj firmę tworzącą dla Ciebie stronę, czy to wystarczy.
Hostingi posiadają też limity przestrzeni dyskowej (podawane w MB (megabajt) lub GB (gigabajt, 1GB to ok. 1000MB)). Dla typowej strony wystarczy 200MB przestrzeni dyskowej, jednak jeśli planujesz zamieszczać na stronie dużo zdjęć lub filmy, powinieneś wybrać ofertę, która ma kilka GB.
Ceny hostingu i hosting darmowy
Ceny hostingów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Wybierając ofertę najtańszą otrzymamy usługę o słabych parametrach i niskim uptime. Nawet najpiękniejsza strona może przynosić wstyd, jeśli ciągle nie działa, lub jej ładowanie trwa zbyt długo.
Rozsądny roczny zakres cenowy hostingu wynosi od 100zł do 500zł. Oferty tańsze prawdopodobnie będą przysparzać samych problemów, zaś droższe najczęściej nie są warte swej ceny.
Niektóre firmy oferują także darmowy hosting - jest to wyjście fatalne. Darmowe hostingi cechują się powolnością, ograniczeniami w ilości przesłanych danych (przez co w połowie każdego dnia nasza strona może przestać funkcjonować), a przede wszystkim - uciążliwymi reklamami.
Nie istnieją dobre darmowe lub tanie hostingi. Hosting jest usługą niezwykle istotną dla funkcjonowania strony WWW i zdecydowanie nie należy na nim oszczędzać.
Transfer danych
Ostatnim istotnym parametrem jest transfer. Przez transfer rozumie się ilość danych, które mogą zostać przesłane z serwera do Internautów. Przykładowo: obrazek zajmuje 1MB i jest wysyłany do 2 Internautów przeglądających stronę. Wygenerowany przez nich transfer wynosi 2 x 1MB, czyli 2MB. Dla typowej strony WWW wartość transferu raczej nie przekracza 20GB miesięczne, jednak bezpieczną granicą jest 40GB.